Město UNHOŠŤ

diskuzní fórum
Právě je čtv 23. lis 2017 2:29:59

Všechny časy jsou v UTC [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prodej pozemků
PříspěvekNapsal: pon 16. lis 2015 8:04:12 

Dobrý den, v Unhošti bydlíme teprve krátce, ale toto město jsme si vybrali s manželem hlavně díky jeho poloze a to, že se nachází v blízkosti lesů. Pravidelně navštěvuji městské stránky, jsem ráda informovaná o tom, co se děje. Chtěla jsem poděkovat za přehlednost stránek i za rychlost zveřejňovaných informací. Během čtení posledního zápisu RM jsem si všimla, že se hlasovalo o prodeji lesního pozemku 1620/1. Upřímně doufám, že ani ZM tento prodej neschválí, protože je nám asi všem jasné, jaký má investor záměr a to les vykácet a provést výstavbu RD. Myslím, že Unhošť ani okolí už další takovou výstavbu nepotřebuje a pokud ano, nachází se v Unhošti a okolí spoustu míst, kde lze výstavbu provést a nenarušit tak lesy a okolní přírodu. V dnešní době, kdy začíná být nedostatek vody, je přece nutné lesy chránit a ne je cíleně decimovat kvůli výstavbě domů, které nakonec nikdo nekoupí. Řekla bych, že toto není jen můj názor, ale názor většiny unhošťských obyvatel, kteří mají rádi přírodu, rádi chodí do okolních lesů na procházky, výlety na kole, na houby...a kdo chce bydlet v betonové džungli, ať se odstěhuje do centra většího města. Děkuji Lajbnerová

Předmět příspěvku: Re: Prodej pozemků
PříspěvekNapsal: čtv 19. lis 2015 1:50:52 

Vážená paní Lajbnerová,

hluboce se mýlíte. Já jsem ten, koho nazýváte investorem. Jsem soukromá osoba, která se zde přistěhovala ze stejného důvodu jako Vy. Pocházím z CHKO Bílé Karpaty, kde jsem taktéž vyrůstal. Lokalitu Nouzov jsem si zvolil z důvodu jako Vy - v okolí jsou lesy a příroda (jako bylo v oněch Bílých Karpatech, kde nějaké lesy taky vlastním a je o ně pečováno) a rozumná dostupnost do Prahy/Kladna/Berouna. Koupil jsem RD, který je těmito lesy přímo obklopen. V současné době probíhá kácení stromů kolem mého domu, které nebylo nikde veřejně ohlášeno (nemusí být) ani jsem se nikde o tomto záměru nedočetl. Rovněž nerozumím smyslu tohoto kácení, kdy mají být místo vzrostlých stromů vysazeny malé sazenice jedlí či jiných jehličnanů. V současné době se jedná o pěkné olše/břízy/smrky vysoké 15-25m. Zřejmě si dovedete představit, že je to nyní nejen větrolam, ale i příjemný pohledový horizont kolem domu, stromy tvoří stín - nevysychá zahrada, nesvítí mi do domu aj. Vědět, že se rok po nastěhování budou tyto stromy kácet, tak jsem koupil RD jinde. Z důvodu přesně toho, jak píšete, aby nedošlo k nesmyslnému vykácení stromů a zachování okolní přírody, jsem nabídl městu odkup části tohoto lesního pozemku, kde zrovna probíhá kácení, kdy chci zachovat jak stromy, tak podobu lokality a zabránit probíhajícímu vykácení. Dle postupu prací se nejedná o výchovný prořez, nýbrž o kompletní vykácení větší části lesa. LH může namítnout, že je les zanedbaný a potřebuje prořezat. Souhlasím. Nikoli však s kompletním vykácením, jak nyní konají dřevorubci na pokyn Vámi opěvovaného zastupitelstva. Rovněž nerozumím tomu, jakou finanční satisfakci město z uvedené těžby získá, nebude to nikterak závratná částka. Nabídl jsem tedy odkup celé části lesního pozemku s tím, že jsem ochoten zaplatit i několikanásobnou hodnotu za metr čtvereční oproti odhadní hodnotě, jen aby nedošlo k tomu, o čem píšete Vy. Rozhodně nemám v úmyslu měnit parcely k účelu zástavby, byl bych sám proti sobě si kolem domu nechat postavit další domy či jinak prostředí urbanisticky znehodnotit a dále, nejsem spekulant či ziskuchtivý člověk nebo snad developer. Samozřejmě by les zůstal přístupný všem a neoplocen (zákon to ani jednoduchým způsobem neumožňuje), včetně odborné správy a údržby a to nejen tak, jak ukládá zákon. Mým záměrem bylo a stále je zabránit nesmyslnému kácení a zároveň přispět do městského rozpočtu nepochybně částkou vyšší, nežli bude částka městem inkasovaná za prodej vytěženého dřeva. O zachování původní flory a životního prostředí na Nouzově nemluvě. Tolik k rozhodnutí i Vašemu názoru, který jste napsala bez informací ze zákulisí. Já Váš názor sdílím a k přírodě se stavím stejně. Nerozumím však tomuto rozhodnutí města. Vám by se asi taktéž nelíbilo (a rovněž ani lesnímu hospodáři), kdybyste si koupila dům kvůli okolní přírodě a po roce Vám tuto přírodu vykáceli. Jsem z tohoto postupu města velmi zklamán a mrzí mě nyní, že jsem koupil dům zrovna zde. A to jsem si informace ověřoval před koupí RD a přímo se zajímal, zdali se zde nebude kácet. Informace nebyly nikde k dohledání, na web města se můžete podívat zpětně a informaci nenajdete. Asi na městě nemají peníze, když potřebují pár tisícovek za nekvalitní dřevo z olší či bříz. To, co bych jim dal (a chci dát) za lesní pozemek, v životě za to vytěžené dřevo nedostanou nehledě na to, že nová výsadba je bude stát nemalý peníz. Chci kus lesa zde koupit a ponechat růstu jak je a odborně prořezat až bude potřeba, nikoli zdevastovat kompletním vykácením za účelem příspěvku pár drobných do městské kasy. Nebo Vám (mám na mysli městu) ty peníze za dřevo pošlu rovnou a nechejte prosím toho kácení. Děkuji.
Pakliže, paní Lajbnerová, máte rovněž k přírodě takový vztah, že investujete vlastní peníze do koupi lesa aniž by Vám to přineslo jakýkoliv zisk, ale jen abyste zachránila pár stromů, tak jsem potěšen, že existuje někdo stejného přístupu jako já a srdečně Vás zdravím. A to jsem chtěl do budoucna městu přispět na zpevnění cesty a zbudování zrcadla při výjezdu z ulice Lipová na hlavní silnici, ať to město tolik finančně nezatěžuje a neodkládají to. Možná se Vám to zdá bláznovství investovat takto svoje peníze, ale já tu chci kvalitně žít a ne jenom bydlet. Nepochybuji o tom, že jste v životě taktéž aspoň jednou nepoužila peníze na věc, která Vám žádný zisk nepřinese, pouze dobrý pocit. Zajímalo by mě, kolik místních (i zastupitelů) takto zainvestovalo nebo hodlá zainvestovat ze svého do rozvoje města. Možná se pletu, ale mám za to, že bych je spočítal na prstech jedné ruky. Toto je můj záměr a pohled na věc, nikoli to, co v dobré víře píšete.
Tolik k vyjádření nespokojeného občana k "údržbě" lesa. Věřím, že nyní mé žádosti rozumíte. Vyjádření takto veřejnou formu mi přijde vhodnější, než zasílat oficiální doplnění mé žádosti. Otázkou zůstává, jestli to zde zastupitelé čtou.
Buďte zdráva.
Pavel Z.

P.S.: K mé žádosti o odkup jsem neuvedl žádné odůvodnění, tak ať si to zastupitelé i rada zde přečtou, co předcházelo mému rozhodnutí k sepsání žádosti o odkup. Můj zájem stále trvá a je velmi silný, jelikož pořád kácíte, tak chci lesní pozemek koupit a to co nejdříve, než tu zůstanou jen pařezy a planina, a udělat kultivovaný výchovný prořez. Děkuji za pochopení.

PříspěvekNapsal: pát 27. lis 2015 0:12:49 

Vážený pane Pavle Z.,
dovolte mi reagovat na Váš příspěvek na tomto diskuzním fóru. V dotčené části lesa nejde o klasickou těžbu dřeva, ale o tzv. rekonstrukci lesního porostu. V minulosti byl tento lesní pozemek plochou tzv. bezlesí. Postupem času došlo k samovolnému náletu pionýrských dřevin především osiky, břízy, jívy a akátu. V současnosti je podle Lesního hospodářského plánu tento pozemek veden jako lesní porost. Vzhledem k nízkému zakmenění a nevhodné skladbě lesních dřevin, bylo rozhodnutím Odborného lesního hospodáře přistoupeno k rekonstrukci této části lesního pozemku. Ve finální fázi bude tato plocha znovu zalesněna především melioračními a zpevňujícími dřevinami (jedle a lípa). Nešlo tedy o těžbu dřeva za účelem dosažení ekonomického zisku, ale o založení krásného, zdravého a produčního lesa.
Co se týče Vaší nabídky na koupi dotčené části lesního pozemku, bylo by dle mého názoru město špatným hospodářem, kdyby prodávalo les. Les jak známo poskytuji svému majiteli rentu, která sice není nikterak vysoká, ale je trvalá. Vždyť již v minulosti, kdy nemalou část lesů vlastnila šlechta platilo, že " knížepán spí a les roste". Vězte, že městu není hospodaření v lesích lhostejné. V letošním roce město zaměstnalo na plný pracovní úvazek odborného lesního hospodáře. Rada města ustanovila jako poradní orgán Komisi pro lesy složenou z lesníků a kontrolou hospodaření v lesích Zastupitelstvo města pověřilo Kontrolní výbor.
Vaší nabídky finančního příspěvku pro blaho města si osobně velice vážím a nesmírně ji oceňuji. Zároveň Vám mohu odpovědět na Vaši otázku, kolik občanů (i zastupitelů) podobným způsobem městu přispělo. Věřte, že nezištně finančně či prostě jen vlastním přičiněním jich bylo a je mnoho.
Vrátím se ještě k lesu. Vím, že pro spoustu lidí je les místem klidu, odpočinku a čerpáním pozitivní energie. Les ale také po staletí lidem slouží k jejich živobytí. V současnosti je vnímání lesa částečně utvářeno a deformováno "zelenými aktivisty". To jak je to v lese doopravdy a bez příkras se snaží ukazovat lesníci veřejnosti přímo v lese formou tzv. lesní pedagogiky. Jedna taková akce pod názvem "Do lesa s lesníkem" se letos na jaře uskutečnila i u nás na Nouzově. Příští rok na jaře bych tuto akci rád zopakoval a pokud budete mít chuť nejen Vy, ale i další spoluobčané rád Vás v lese uvidím. S pozdravem Lesu Zdar! Lubomír Volek - zastupitel Města Unhošť.

PříspěvekNapsal: pát 16. čer 2017 7:48:35 

Správně, les vykácet a buď zabetonovat parkovištěm nebo něčím podobným. Tak strašně rád čtu, jako homo sapiens chce řídit přírodu. Jak jí chce říkat, kde co smí růst a kde co nesmí růst. Vykácíme les a zasadíme tam vhodnější stromy. Já se ptám, proč to nenechat na přírodě? Jednou se příroda sama rozhodla, co tam bude růst a to tam roste. Ale jestli má homo sapiens stále potřebu něco řídit ... :-(
Pak se divíme, že v krajině není voda, jak je u nás více sucho ..... A nejenom u nás a nejenom voda..... Ale stále musíme mít pocit, že musíme něco řídit.

Všechny časy jsou v UTC [ Letní čas ]